Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


diakritika_v_nazvech_kesi

Na četné žádosti z řad kačerů a po zvážení všech pro a proti, jsme rozhodli, že právě nyní je ta správná doba, pro změnu regionálního pravidla o diakritice. Od této chvíle je na volbě každého ownera, zda diakritiku v názvu použije nebo ne. Co nás k tomuto přesvědčení vedlo, zkusíme nastínit v následujících řádcích. V počátku geocachingu byla podpora diakritiky spíše tristní a problémy byly skoro všude.

-nejdříve nefungovala čeština pořádně ani na webu, diakritika se překládala na html entity

-čeština nefungovalo v GPS, garminy „zamrzaly“ a listingy nebyly čitelné

-diakritiku nepodporovala většina nečeských programů na PC ani v mobilech

-nefungovalo vyhledávání

Postupně GS všechny tyto chyby odstranil a zavedl podporu pro mezinárodní znakovou sadu UTF8, Garminy v novějších firmwarech podporují UTF8 také a většina programů již nemá s češtinou žádné problémy. Nakonec GS nasadil nový vyhledávací engine, který již vyhledává dobře i v textech s diakritikou.

Některé výhody, které změna přinese

-názvy nebudou zkomolené, často docházelo k úplné změně významu nebo různým komickým situacím

-zjednoduší se proces schvalování pro ownery i reviewery

-skoro všichni dnes automaticky používají diakritiku v mobilech, v mailech, komunikátorech i na webu. Proto to se domníváme, že to bude pro většinu intuitivnější a přirozené.

-GS přidal diakritiku i do krajů, zavedl název Czechia, tak je snad ten správný čas i na tuhle dlouho odkládanou změnu.

Abychom byli upřímní, tak je tu i jedna nevýhoda, která vyplývá z logiky věci. Budou spolu koexistovat názvy keší s diakritikou a bez, takže už to nebude tak „krásně“ jednotné a při vyhledávání občas bude třeba zkusit i variantu „s“ nebo „bez“ diakritiky. Nicméně věříme že výhody již jasně převažují a problémů bude minimum…

Kolektiv českých reviewerů

diakritika_v_nazvech_kesi.txt · Poslední úprava: 10/04/2019 16:55 (upraveno mimo DokuWiki)